icn2.png

Frekvencije:» FM Sarajevo,Travnik, N. Travnik i Vitez 103,3 MHz» FM Banja Luka 98,9 MHz» FM Mostar i okolica, Široki Brijeg 89,4 MHz» FM Jajce; 101,2 MHz» FM Fojnica, Visoko te dijelovi općina Kreševo i Kiseljak 97,8 MHz» FM Žepče, Maglaj i Zavidovići 105,7 MHz» Livno, Kupres i Tomislavgrad 94.6 MHz» Ljubuški i Čapljina 94.7 MHz i Stolac 89.4 MHz» Pretplatnici HT ERONETA, putem HOME TV» Pretplatnici BH TELECOMA putem MOJA TVProgram uživo:Slušajte

ficn ficn ficn ficn ficn

logo

teoloski eticari

Svjetsko okupljanje moralnih teologa u Sarajevu započelo je 26. srpnja s osobnom dobrodošlicom: pozdravnim i poticajnim pismom pape Franje.

Četverodnevnu konferenciju Kritično vrijeme za izgradnju mostova, Katolička teološka etika danas, organizirala je Katolička teološka etika u mreži Svjetske crkve, a održala se u Katoličkom školskom centru Sv. Josip, u Sarajevu. U njoj je sudjelovalo gotovo 450 teologa moralista iz 78 zemalja svijeta. U središtu pozornosti bila su dva pitanja: Klimatska kriza i njezin utjecaj na okoliš i na marginalizirano stanovništvo te Tragična banalnost suvremenoga političkog vodstva u mnogim zemljama – navodi se u priopćenju za medije. Zastupljeno je više od 75 posto zemalja a više od 54 posto sudionika dolazi iz nerazvijenih zemalja.

U svom pismu sudionicima konferencije, Papa Franjo primijetio je da je tema sastanka ono na što sam sam često skretao pozornost: na potrebu za izgradnjom mostova, a ne zidova. Ponavljam to u živoj nadi da će ljudi svugdje obratiti pozornost na ovu potrebu koja je sve više priznata, iako joj se pokušava pružiti otpor strahom i različitim oblicima nazadnosti.

Četverodnevna konferencija ima gotovo 500 teologa moralista
iz 80 zemalja.

Nadahnutim smatram, nastavio je papa Franjo, vaš prijedlog za stvaranjem mreže među osobama raznih kontinenata koje se, na različite načine i različitim izrazima, mogu posvetiti etičkom promišljanju u teološkom području, u nastojanju da na tom području pronađu nove i učinkovite resurse... Nepotrebno je reći, ali to ne znači nastojanje za ujednačenjem stajalištâ, već radije iskreno i dragovoljno traženje težišnice ciljeva (svrhâ) u dijaloškoj otvorenosti i raspravu o različitim perspektivama (vidicima).

Konferencija, koja je bila uživo prenošena (video-stream), uključila je i niz istaknutih glasova katoličke etike, uključujući vlč. Charlesa Currana s Južnoga metodističkog sveučilišta u Dallasu (Texas), Lindu Hogan s Trinity Collegea u Dublinu (Irska) i Paula Schotsmansa s Katoličkog sveučilišta u Leuvenu (Belgija).

Na konferenciji su sudjelovala i tri katolička kardinala: kardinal Vinko Puljić iz Sarajeva, kardinal Blase J. Cupich iz Chicaga te kardinal Peter Turkson, šef Vatikanskog Dikasterija za promicanje cjelovitoga ljudskog razvoja.

Sarajevo nije ni industrijalizirani svijet ni nerazvijena zemlja. Umjesto toga, oba ta svijeta
možemo povezati mostom.

C.T.E.W.C. mreža je nastala iz Sastanka za planiranje za 2003. g., koju su organizirao James Keenan, S.I. zajedno sa skupinom međunarodnih znanstvenika Soosaiom Arokiasamyjem, Benezetom Bujom, Margaret Farley, Lindom Hogan i Paulom Schotsmansom. Skupina je dala izjavu o svom poslanju pozivajući se na dijalog koji dopire izvan lokalne kulture u globalne Crkve, kojim ne dominira isključivo paradigma razvijenih zemalja. Međunarodne konferencije održane su do sada u Padovi (2006) i Trentu (2010), a kontinentalne konferencije održane su u Nairobiju (2012), Berlinu (2013), Krakovu (2014), Bangaloreu (2015) te u Bogoti (2016).

Otac Keenan je u Sarajevu, u svojim uvodnim riječima, priopćio da nakon nedavnoga sastanka Linda Hogan i on, kao predsjedatelji mreže, staju na stranu, preusmjerujući vodstvo na tri teologa koji su dugo bili dio mreže, a to su: Shaji George Kochuthara iz Indije, Kristin Heyer iz Sjedinjenih Država i Andrea Vicini iz Italije. Potaknuo je sudionike, s obzirom na hitnost, da počnu iznova, ali svjesniji mnogih talenata koji su prisutni... Trebamo rasti, uključivati, inovirati, širiti – jednom riječju: ići izvan i dalje od vlastitih granica.

Otac Keenan je jednako tako rekao da je ovo mjesto odabrano jer Sarajevo nije razvijeni svijet niti spada u nerazvijene zemlje. Umjesto toga, ta dva različita svijeta možemo povezati mostom. S obzirom na povijest grada koji je pretrpio povijesnu opsadu od 1992. do 1995. tijekom sukoba na Balkanu – primijetio je o. Keenan – Sarajevo je ponudilo tri važna konteksta za razmišljanje: izgradnju mira u situaciji nakon etničkih sukoba; međureligijski i međukulturalni dijalog u većinski muslimanskom gradu (85 %); te ekonomsku bitku (40 % nezaposlenosti). Gđa Heyer je istaknula važnost Sarajeva kao lokalne konferencije, poželjevši da se u gradu borbe i mostova zajednički prokrče novi putevi.

Bienvenu Mayemba, S.I., teolog iz Demokratske Republike Kongo koji predaje na Sveučilištu Sofia u Tokiju, također je naglasio važnost širokog dosega konferencije. Moj prvi dojam o ovom skupu je taj da je on zaista internacionalan – rekao je otac Mayemba novinaru Amerike. Ja sam Afrikanac, ali ovdje ima afričkih teologa koje nikad prije nisam sreo. I predajući u Japanu, bio sam u dodiru s azijskim teolozima – ali ovdje isto tako ima teologa iz cijele Azije, s kojima se nikad nisam susreo.

Video link (LaudatoTV): Kritičko vrijeme za gradnju mostova: katolički moralni teolozi danas

 

 

Program

16:15 Krunica sv. Anti Padovanskom
17:00 Najave i obavijesti večernjeg programa
17:10 Rubrika: Povijesni velikani/Ivana Knezović
17:30 Božanski časoslov - Večernja molitva
17:55 Himan Duhu Svetome
18:00 Misa - župa sv. Ante Padovanskog - Humac
18:50 Vijesti Radio Vatikan
19:15 Rubrika: Upoznajmo Bibliju
19:45 Rubrika: Priče iz dječje Biblije/Martina Zovko
20:00 Klanjanje križu/fra Velimir Bavrka
21:00 Krunica (slavna otajstva) - molitvena večer hrvatske dijaspore
21:45 Božanski časoslov - Povečerje

Udruga „RADIO MARIJA”

u Bosni i Hercegovini

Zagrebačka 18, 71000 Sarajevo

Intesa Sanpaolo Banka BiH

Obala Kulina Bana 9A

71000 Sarajevo, BiH

Broj računa: 154 160 20019 77216

Za uplate iz inozemstva:

SWIFT CODE: UPBKBA22

IBAN: BA391541602001977126

 

Kontakt

info@radiomarija.ba

Studio Sarajevo:

+387 33 263 055 (Redakcija)

+ 387 260 260 (Program uživo)

Studio Mostar:

Blajburških žrtava 33 E

+387 36 312 401 (Redakcija)

+387 36 312 400 (Program uživo)

Kršćanski glas u tvome domu i u svijetu