icn2.png

Frekvencije:» FM Sarajevo,Travnik, N. Travnik i Vitez 103,3 MHz» FM Banja Luka 98,9 MHz» FM Mostar i okolica, Široki Brijeg 89,4 MHz» FM Jajce; 101,2 MHz» FM Fojnica, Visoko te dijelovi općina Kreševo i Kiseljak 97,8 MHz» FM Žepče, Maglaj i Zavidovići 105,7 MHz» Livno, Kupres i Tomislavgrad 94.6 MHz» Ljubuški i Čapljina 94.7 MHz i Stolac 89.4 MHz» Pretplatnici HT ERONETA, putem HOME TV» Pretplatnici BH TELECOMA putem MOJA TVProgram uživo:Slušajte

ficn ficn ficn ficn ficn

logo

Svečanim Euharistijskim slavljem u nedjelju, 27. rujna 2015. u župi sv. Leopolda Mandića, u sarajevskom prigradskom naselju Briješće, koje je predvodio predsjednik Vijeća za sredstva društvenog priopćavanja Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine mons. dr. Tomo Vukšić, vojni biskup u BiH, obilježen je 49. Svjetski dan sredstava društvenih komunikacija u Bosni i Hercegovini.

Domaćin je bio župnik župe sv. Leopolda Mandića i glavni urednik Katoličkog tjednika vlč. Josip Vajdner, koji je na samom početku uputio pozdrave dobrodošlice svima nazočnima, a posebno je istaknuo, p. Matu Anića, glavnog urednika i ravnatelja Radio Marije BiH, mons. Ivu Tomaševića, generalnog tajnika Biskupske konferencije BiH i urednika Katoličke tiskovne agencije BK BiH, kao i urednicu katoličkog programa Federalne televizije Marinu Knežević i suradnike u Katoličkom tjedniku. Zahvalio je i mladima iz Udruga katoličkih studenata „Emaus“ i sastava Antonius koji su animirali liturgijsko pjevanje te pozdravio sve slušatelje Radio Marije.


U prigodnoj propovijedi biskup Vukšić je podsjetio da je Katolička Crkva svake godine jednu nedjelju, na svjetskoj razini, posvećuje sredstvima društvenoga priopćavanja, odnosno njihovoj ulozi i značenju, posebice u promicanju kršćanskih vrednota te da se na području Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine već ustalio običaj da to bude posljednja nedjelja u mjesecu rujnu. Kazao je da je svoju ovogodišnju okružnicu papa Franjo naslovio „Komunicirati obitelj: povlašteno mjesto susreta u daru ljubavi“.

Propovijed biskupa Vukšića pročitajte u cijelosti:

OBITELJ KAO POVLAŠTENO MJESTO SUSRETA U DARU LJUBAVI
Propovijed na 49. svjetski dan sredstava društvenih komunikacija
(Sarajevo, Briješće, 27. rujna 2015.)

Draga braćo i sestre!
Katolička Crkva svake godine jednu nedjelju, na svjetskoj razini, posvećuje sredstvima društvenoga priopćavanja, odnosno njihovoj ulozi i značenju, posebice u promicanju kršćanskih vrednota. Na području Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine već se ustalio običaj da to bude posljednja nedjelja u mjesecu rujnu.

U povodu obilježavanja Svjetskoga dana sredstava društvenih komunikacija rimski pape svake godine objave posebnu poruku, koju posvete jednoj od vrlo aktualnih tema u tom trenutku i pozivaju medije i medijske djelatnike da upravo toj temi posvete naročitu pozornost. Tako se papa Franjo ove 2015. godine, u skladu s već ustaljenom crkvenom tradicijom, koja traje skoro pola stoljeća, a koju su ustalili njegovi prethodnici, obratio posebnom okružnicom u povodu Svjetskoga dana sredstava društvenih komunikacija. Znakovito je također, da se izborom datuma objavljivanja ove okružnice nastavlja običaj, da ju pape objavljuju uz blagdan svetoga Franje Saleškoga, ženevskoga biskupa (†1622.), crkvenoga naučitelja (1877.) i zaštitnika novinara od 1923. godine.

Svoju ovogodišnju okružnicu papa Franjo je naslovio „Komunicirati obitelj: povlašteno mjesto susreta u daru ljubavi“. Neposredan povod za izbor ove teme, kako sam kaže, sastoji se u činjenici da se ovogodišnji dan medija smješta između održavanja dviju biskupskih sinoda, koje su obje posvećene temi dostojanstva obitelji i njezinoj ulozi u životu pojedinih članova, u Crkvi i cijelom društvu.

Gledana pod vidom komunikacija, obitelj se pojavljuje kao prvo mjesto gdje čovjek uči komunicirati i gdje „priopćava“ sebe iz ljubavi prema drugomu. Ona je mjesto gdje se uči suživotu u različitosti osoba, spolova, generacija, interesa i planova.

U kršćanskoj obitelji osnovni oblik vjerničke komunikacije jest molitva. Po molitvi je većina vjernika baš u obitelji naučila i iskusila vjersku dimenziju komunikacije: između sebe i Boga, u vertikalnom smislu, i između pojedinih članova obitelji, u horizontalnom, što doprinosi stvaranju ozračja bliskosti, susretanja, prihvaćanja.

Papa Franjo upozorava također da suvremeni mediji, koji su postali nezaobilazni dio života, mogu biti od pomoći za izgradnju dobrih odnosa u obitelji i među obiteljima, ali mogu biti i prepreka normalnoj komunikaciji. Stoga je vrlo važno znati njima se služiti na najkorisniji način, kako bi bili od pomoći u održavanju i izgradnji komunikacije među članovima obitelji i među različitim obiteljima. Od posebne je pak važnosti da kršćani, živeći obiteljski život u skladu s kršćanskim načelima, kako veli Papa, komuniciraju svijetu obitelj samu kao veliku i važnu stvarnost, koja je dio Božjega plana s čovjekom, i da promiču obitelj kao vrednotu, kako ju shvaća i razumije kršćanstvo.
Dragi vjernici!

Kao kršćani vjerujemo da su muškarac i žena stvoreni – oboje i jednako, svaki muškarac i svaka žena – na sliku Božju. Prema biblijskom izvještaju o stvaranju, „reče Bog: 'Načinimo čovjeka na svoju sliku, sebi slična'“ (Post 1,26). I kao što je Bog rekao, tako je i učinio. To vrijedi za svakoga čovjeka jednako, bez obzira na boju kože, spol, vrijeme u kojemu se rađa, stupanj izobrazbe i mjesto u društvu. Neovisno o narodu, čiji su član, i vjeri koju ispovijeda. To jest, i muškarac i žena stvoreni su s likom Boga u sebi da budu gospodari – oboje i jednako – cijeloj zemlji i da, kao Božji suradnici, nastave njegovo djelo stvaranja. U toj istini nalazi se transcendentan korijen čovjekova dostojanstva i njegove odgovornosti za zemlju i sve na njoj.

Polazište tih razmišljanja i djelovanja jest ljudska osoba, koja je kao takva slika Božja. Taj život „s likom Boga u sebi“ jest trajna kategorija čovjekova osobnoga postojanja. U skladu s tom kršćanskom misli, ni država ni društvo, ni Crkva ni kultura, ni vlast ni sila, niti išta na ovome svijetu niti daje niti može oduzeti čovjekovo temeljno dostojanstvo. To čovjekovo dostojanstvo, kako ga je Bog htio, prethodi svima njima i svemu ostalomu na ovomu svijetu. Ono je čovjeku imanentno i neotuđivo.

Iz toga dostojanstva proizlazi i čovjekovo poslanje suradnika Božjega u nastavku stvaranja i izgradnje svijeta. Kao što nas poučava Sveto Pismo na svojoj prvoj stranici: „Na svoju sliku stvori Bog čovjeka, na sliku Božju on ga stvori, muško i žensko stvori ih. I blagoslovi ih Bog i reče im: 'Rastite i množite se, i napunite zemlju, i sebi je podložite!'“ (Post 1,27-28). Prema tome, osim što su stvoreni kao bogoliki, u skladu s voljom Božjom, čovjek i žena su stvoreni da rastu u svakom smislu, u uzajamnom poštivanju i ljubavi, te da iz toga veza, kao plod njihove ljubavi, nastaju nove slike i prilike Božje – novi muškarci i žene. To specifično poslanje muškarca i žene, kao roditelja, jedinstven je privilegij i čast, jer nitko nije tako sličan Bogu stvoritelju kao onaj koji sudjeluje u stvaranju čovjeka. Bog je iz ljubavi stvorio čovjeka kao sebi slična, a muž i žena iz ljubavi omogućuju da se rađaju nove slike Božje. Tu se susreću misterij ljubavi i misterij stvaranja – kao odrazi Božje ljubavi i stvaranja! Prema tomu, osnovno poslanje muškarca i žene u ovomu svijetu sastoji se u dvostrukoj mogućnosti, privilegiju i obvezi: da pojedinačno i uzajamno rastu i da po svojoj ljubavi Bogu omoguće da se Božje slike na ovomu svijetu množe, da Bogu slični ljudi napune zemlju i sebi je podlože. Iz generacije u generaciju: djedovi i bake, očevi i majke, sinovi i kćeri.

Naspram tomu, postoje ideologije i društveni sustavi, koji dovode u pitanje ovu osnovnu kršćansku istinu o čovjeku, braku i obitelji; koji je pokušavaju omalovažiti, marginalizirati ili razapeti na stup srama; koji promoviraju ono što je u suprotnosti s Božjom voljom i prirodnim zakonom. U takvu okruženju ispovijedamo, prvo, da Bog, koji je istina, objavljuje samo istinu i ostaje uvijek vjeran svojoj riječi, uključujući i onu o dostojanstvu i poslanju muškarca i žene. I drugo, trajan objekt Božje ljubavi i brige Crkve jest svaki čovjek, pa i najveći grešnik, ali ne i ona čovjekova njegova misao i način življenja koji su u suprotnosti s Božjim zakonom. Ali, prihvaćajući sve ljude, i dobre i loše, kršćanstvo se smatra odgovornim i poslanim za poboljšanje, oplemenjivanje i obraćenje čovjeka, obitelji, naroda, kulture, politike, gospodarstva, odgoja, stranke, države, svakodnevice i cijeloga života. Pri tomu, posebnu pozornost posvećuje braku kao zajednici muškarca i žene i mjestu ljubavi i života, te obitelji koju vidi kao „povlašteno mjesto susreta u daru ljubavi“, međusobne komunikacije, odgoja, međugeneracijske suradnje i osobnoga rasta.
Draga braćo i sestre!

Po zagovoru sv. Joakima i Ane, Isusova djeda i bake, te Blažene Djevice Marije, Isusove majke, neka Isus, njihov unuk i sin, a naš brat i Spasitelj, koji je rođen u ljudskoj obitelji, blagoslovi sve obitelji: djedove i bake, očeve i majke, sinove i kćeri; a svim medijskim djelatnicima neka udijeli umijeće korisnoga služenja sredstvima društvene komunikacije u promicanju obitelji kao zajednice koju je Bog htio radi dobra čovjeka i svijeta.

Don Tomo Vukšić

Program

11:20 Kontakt emisija: Kava s Radio Marijom/Ljerka Bralo
11:45 Rođendani
11:50 Podnevne molitve: Litanije sv.Antuna Padovanskog, molitva sv.Josipu
12:00 Kraljice neba, srednji čas, molitva sv. Mihaelu arkanđelu, posvetna molitva RM
12:20 Rubrika: Svetac dana i Imendan
12:30 Najave i obavijesti dnevnog programa
12:45 Komentar dnevnog Evanđelja
13:05 Rubrika: Dogodilo se na današnji dan /Dražen Janko
13:30 Emisija: Škola duhovnog života/Misionari Monfortanci
14:30 Informativne minute RM
14:50 Rubrika: Meditacije i nagovori/fra Goran Azinović
15:00 Krunica Božjeg Milosrđa

Udruga „RADIO MARIJA”

u Bosni i Hercegovini

Zagrebačka 18, 71000 Sarajevo

Intesa Sanpaolo Banka BiH

Obala Kulina Bana 9A

71000 Sarajevo, BiH

Broj računa: 154 160 20019 77216

Za uplate iz inozemstva:

SWIFT CODE: UPBKBA22

IBAN: BA391541602001977126

 

Kontakt

info@radiomarija.ba

Studio Sarajevo:

+387 33 263 055 (Redakcija)

+ 387 260 260 (Program uživo)

Studio Mostar:

Blajburških žrtava 33 E

+387 36 312 401 (Redakcija)

+387 36 312 400 (Program uživo)

Kršćanski glas u tvome domu i u svijetu