Na spomendan Bl. Alojzija Stepinca, u petak 10. veljače, svečano euharistijsko slavlje u sarajevskoj katedrali Srca Isusova u ime vrhbosanskog nadbiskupa metropolite mons. Tome Vukšića, predvodio je generalni vikar nadbiskupije mons. Slađan Ćosić.
Izvor: Nedjelja
Na spomendan Bl. Alojzija Stepinca, u petak 10. veljače, svečano euharistijsko slavlje u sarajevskoj katedrali Srca Isusova u ime vrhbosanskog nadbiskupa metropolite mons. Tome Vukšića, predvodio je generalni vikar nadbiskupije mons. Slađan Ćosić, piše Nedjelja.
Misu su s mons. Ćosićem suslavili kancelar Vrhbosanske nadbiskupije preč. Mladen Kalfić, ekonom preč. Vladimir Pranjić, umirovljeni profesor sarajevskog KBF-a mons. Franjo Topić te katedralni župni vikar vlč. Domagoj Matijević.

Također, euharistijsko slavlje okupilo je i redovnice nekoliko družbi te vjernike laike.
Na početku se obratio mons. Ćosić podsjetivši kako je četiri dana nakon zagrebačkog sprovoda kard. Stepinca, na izričito traženje pape Ivana XXIII. u bazilici Sv. Petra u Rimu bio svečani requiem. „Euharistijsko slavlje na dan u koji je Gospodin kard. Stepincu udijelio krunu mučenika želi biti naša zahvala Bogu za dar kojim je obdario Crkvu i hrvatski narod, kao i naša molitva za zagovor blaženoga mučenika Alojzija kod Boga kako bismo mogli rasti u skrušenom, poniznom i krjeposnom životu koji je Bogu mio“, istaknuo je generalni vikar.

On je nakon svetopisamskih čitanja i naviještenog Evanđelja uputio prigodnu propovijed, naglasivši kako je ovo dan u godini u kojemu se misli vraćaju u posebno teško povijesno razdoblje i događaje Drugog svjetskog rata i poraća, koji, htjeli ili ne, utječu na mišljenje o mnogočemu i o mnogima. „Nasreću, na ovaj isti dan, umjesto osjećaja mržnje i osvete prevladavaju osjećaji ljubavi, praštanja, radosti i zdravog ponosa. Razlog je taj što u tom dijelu povijesti Crkve i hrvatskog naroda svijetli lik Bl. Alojzija Stepinca, biskupa i mučenika (…) Stupanj blaženosti koji je kard. Stepinac postigao plod je njegove sinovske ljubavi i predanosti u ruke Očeve. Blaženost je, dakle, nadasve duhovne naravi, ali je usko vezana uz život jer naš blaženik je, uvijek i u svemu ostajući uz Krista, prihvatio biti poput pšeničnog zrna koje pada na zemlju, umire i donesi obilat rod. Zbog svog ljudskog i duhovnog životnog puta, on je svijetli dar svakom čovjeku dobre volje a nama, svojim sunarodnjacima, 'pruža svojevrsni kompas kako bismo se znali orijentirati' u svakom razdoblju naše povijesti i življenju vjere, kako lijepo primijeti Sv. Ivan Pavao II.“, posvijestio je mons. Ćosić.

Vjernike je, dok se radosno zajedno spominju života i djela blaženoga mučenika Alojzija, potaknuo da nastoje slijediti njegov časni i svijetli primjer postojane i snažne vjere u Boga, ljubavi prema Crkvi i nade u pobjedu istine i dobra. „U našem svećeničkom, redovničkom i vjerničkom životu i djelovanju, ne uzdajmo se u same sebe, nego u Boga koji i po nama želi proslaviti ime svoje, a koje je 'Otac milosrđa i Bog svake utjehe'. Tada ćemo i mi, poput našeg blaženika, ostaviti svijetli trag u povijesti. Tako neka bude, amen“, poručio je na kraju propovjednik.
Misno slavlje skladnim pjevanjem animirao je mješoviti katedrali zbor Josip Stadler, pod ravnanjem vlč. Marka Stanušića.
Podsjetimo, kard. Alojzije umro je na glasu svetosti i mučeništva, u Krašiću, 10. veljače 1960. i pokopan u zagrebačkoj katedrali. Njegov grob mjesto je neprekidne molitve i vrelo uslišanja. U Rimu je 1981. službeno otpočeo kanonski postupak za njegovo proglašenje blaženim i svetim. U listopadu 1998. u hrvatskom nacionalnom svetištu Majke Božje Bistričke papa Ivan Pavao II. proglasio ga je blaženikom Katoličke Crkve, dok se njegovo proglašenje svetim još uvijek iščekuje...
Izvor: KT
Objavljeno: 11.veljače 2023.